10087119-050LF
Mfr.Part #
10087119-050LF
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Number of Positions :
50
Contact Finish - Mating :
Gold
Lead Length :
2.9mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Mating Post Length :
5.8mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Insulation Height :
0.685 17.40mm
Pitch :
2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Grey
Number of Contacts :
50
Contact Finish Thickness - Mating :
1.97μin 0.050μm
Datasheets
10087119-050LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Gold Thermoplastic, Glass Filled 50-Position Board to Cable/Wire 0.685 17.40mm Height