10087119-044LF
Mfr.Part #
10087119-044LF
Description
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Pbfree Code :
yes
Reliability :
COMMERCIAL
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Grey
Reference Standard :
UL, CSA
Header
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
44
Filter Feature :
No
JESD-609 Code :
e3
Number Of PCB Rows :
2
Housing Material :
Thermoplastic
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Type :
Male Pin
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish Thickness - Mating :
1.97μin 0.050μm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Mount :
Through Hole
IEC Conformance :
10GOhm
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
1.5kV
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
MIL Conformance :
ECCN Code :
EAR99
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Depth :
8.6mm
HTS Code :
Lead Length :
2.9mm
Body Breadth :
0.338 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
75.18mm
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Current Rating :
3A
Termination :
Solder
Option :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Thermoplastic, Glass Filled
Orientation :
Straight
Mating Post Length :
5.8mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Insulation Height :
0.685 17.40mm
Datasheets
10087119-044LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Gold Thermoplastic, Glass Filled 44-Position Board to Cable/Wire 0.685 17.40mm Height