10087119-026LF
Mfr.Part #
10087119-026LF
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Headers, Male Pins
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Current Rating :
3A
UL94 V-0
Mixed Contacts :
Shrouded - 4 Wall
Number of Conductors :
ONE
Number of Rows :
2
IEC Conformance :
Insulation Height :
0.685 17.40mm
Number of Positions :
26
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Reliability :
COMMERCIAL
MIL Conformance :
Square
Reference Standard :
UL, CSA
UL Flammability Code :
94V-0
Depth :
8.6mm
Insulation Material :
Thermoplastic, Glass Filled
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Min Operating Temperature :
-65°C
Body Breadth :
0.338 inch
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Radiation Hardening :
Orientation :
Straight
Mating Post Length :
5.8mm
Mounting Type :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Length :
2.9mm
Contact Finish Thickness - Mating :
1.97μin 0.050μm
Length :
52.32mm
JESD-609 Code :
e3
Contact Type :
Male Pin
Rated Current (Signal) :
3A
RoHS Status :
RoHS Compliant
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Positions Loaded :
All
Number Of PCB Rows :
2
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
10087119-026LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Gold Thermoplastic, Glass Filled 26-Position Board to Cable/Wire 0.685 17.40mm Height