10087119-020LF
Mfr.Part #
10087119-020LF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Number of Positions :
20
Insulation Height :
0.685 17.40mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
2.54mm
Current Rating :
3A
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
2.9mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Post Length :
5.8mm
Number of Contacts :
20
Insulation Color :
Gray
Contact Plating :
Gold
Datasheets
10087119-020LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Gold Thermoplastic, Glass Filled 20-Position Board to Cable/Wire 0.685 17.40mm Height