10087119-018LF
Mfr.Part #
10087119-018LF
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
UL94 V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Number of Positions :
18
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reliability :
COMMERCIAL
Depth :
8.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Fastening Type :
Push-Pull
Length :
42.16mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating :
3A
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole
Rated Current (Signal) :
3A
Thermoplastic, Glass Filled
UL Flammability Code :
94V-0
JESD-609 Code :
e3
DIN Conformance :
Tube
Filter Feature :
No
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Mixed Contacts :
Body Breadth :
0.338 inch
Male
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
MIL Conformance :
Number of Conductors :
ONE
Solder
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Pbfree Code :
yes
Insulation Height :
0.685 17.40mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Gold
Reference Standard :
UL, CSA
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number Of PCB Rows :
2
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Type :
Male Pin
HTS Code :
Orientation :
Straight
Lead Length :
2.9mm
Mating Post Length :
5.8mm
Datasheets
10087119-018LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Gold Thermoplastic, Glass Filled 18-Position Board to Cable/Wire 0.685 17.40mm Height