10087119-016LF
Mfr.Part #
10087119-016LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Mating Post Length :
5.8mm
Contact Material :
Brass
Series :
Quickie™
Termination :
Solder
Connector Type :
Header
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Number of Rows :
2
Gender :
Male
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Published :
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tube
Insulation Height :
0.685 17.40mm
Lead Length :
2.9mm
Contact Shape :
Square
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
16
Contact Finish Thickness - Mating :
1.97μin 0.050μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Current Rating :
3A
Insulation Resistance :
10GOhm
Pitch :
2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Color :
Gray
Mount :
Through Hole
Color :
Grey
Min Operating Temperature :
-65°C
Style :
Board to Cable/Wire
Datasheets
10087119-016LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Gold Thermoplastic, Glass Filled 16-Position Board to Cable/Wire 0.685 17.40mm Height