10085901-5015EHLF
Mfr.Part #
10085901-5015EHLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A
Stock
516
In Stock :
516
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Flash
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable End Type :
Straight, Tapered
Actuator Color :
Black
Housing Material :
Thermoplastic, Halogen Free
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Current Rating (Amps) :
0.5A
Locking Feature :
Flip Lock
Actuator Material :
Thermoplastic, Halogen Free
Mating Cycles :
20
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
50
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Series :
VHC
Wire/Cable Type :
Straight
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
500mA
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pitch :
0.020 0.50mm
Height Above Board :
0.079 2.00mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Housing Color :
Natural
Datasheets
10085901-5015EHLF
Amphenol Communications Solutions 10085901-5015EHLF
VHC Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 50 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A