10085901-50115ELF
Mfr.Part #
10085901-50115ELF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Termination :
Solder
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
50
Total Number of Contacts :
50
Actuator Color :
Brown
Number Of PCB Rows :
1
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
Housing Color :
Natural
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Cable End Type :
Notched, Tapered
Number of Rows :
1
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Current Rating (Amps) :
0.5A
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Reliability :
COMMERCIAL
Pitch :
0.020 0.50mm
Contact Gender :
FEMALE
Height Above Board :
0.079 2.00mm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
Length :
29.2mm
Series :
VHC
Mount :
Surface Mount
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Resistance :
50mOhm
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
Contact Finish Thickness :
Flash
Depth :
6.2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
RIGHT ANGLE
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Locking Feature :
Flip Lock
Factory Lead Time :
10 Weeks
Body Breadth :
0.079 inch
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reference Standard :
UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
50V
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
500mA
Mating Cycles :
20
Datasheets
10085901-50115ELF
Amphenol Communications Solutions 10085901-50115ELF
VHC Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 50 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A