10085429-11023TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10085429-11023TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Material - Insulation :
Thermoplastic, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Board Guide, Card Latch, Locking Ramp
Max Operating Temperature :
85°C
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Housing Color :
Black
Number of Positions :
164
Contact Plating :
Gold, Tin
Packaging :
Tray
Read Out :
Dual
Factory Lead Time :
11 Weeks
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
0.039 1.00mm
Card Thickness :
0.062 1.57mm