10084423-901LF
Mfr.Part #
10084423-901LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.031
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Rows :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Card Thickness :
0.039 1.00mm
Number of Positions/Bay/Row :
10
Number of Contacts :
20
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Termination :
Solder
Max Voltage Rating (AC) :
120V
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Gender :
FEMALE
Material - Insulation :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Pitch :
0.031 0.80mm
Mount :
Surface Mount
Read Out :
Dual
Feature :
Board Guide
Number of Pins :
20
Number of Positions :
Housing Material :
Polymer
Max Operating Temperature :
85°C