10084423-202LF
Mfr.Part #
10084423-202LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.031
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Color :
Black
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions/Bay/Row :
15
Pitch :
0.031 0.80mm
Max Operating Temperature :
85°C
Tape and Reel (TR)
Read Out :
Dual
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Mount :
Surface Mount
Material - Insulation :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
30
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Solder
Feature :
Board Guide
Number of Pins :
30
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Finish :
Gold
Gender :
FEMALE
Card Thickness :
0.039 1.00mm