10084423-201LF
Mfr.Part #
10084423-201LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.031
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Polymer
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material - Insulation :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Number of Positions :
20
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Color :
Black
Card Thickness :
0.039 1.00mm
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.031 0.80mm