10084423-103LF
Mfr.Part #
10084423-103LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 70POS 0.031
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Housing Material :
Polymer
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Number of Contacts :
70
Max Operating Temperature :
85°C
Gender :
FEMALE
Current Rating :
500mA
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Positions/Bay/Row :
35
Voltage - Rated AC :
300V
Read Out :
Dual
Number of Positions :
70
Termination :
Solder
Pitch :
0.031 0.80mm
Feature :
Board Guide
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Card Thickness :
0.039 1.00mm
Insulation Resistance :
500MOhm