10084423-102LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10084423-102LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.031
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
300V
Max Operating Temperature :
85°C
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Number of Positions/Bay/Row :
15
Min Operating Temperature :
-40°C
Material - Insulation :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Housing Material :
Polymer
Mount :
Surface Mount
Termination :
Solder
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Card Thickness :
0.039 1.00mm
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Read Out :
Dual
Insulation Resistance :
500MOhm
Number of Contacts :
30
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pitch :
0.031 0.80mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Color :
Black
Current Rating :
500mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C