10075025-S01-36ULF
Mfr.Part #
10075025-S01-36ULF
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Board or Cable
Insulation Material :
Thermoplastic
Packaging :
Tube
Depth :
6.1mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Number of Contacts :
36
Series :
Minitek® 2.00mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Number of Rows :
2
Lead Length :
2mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Current Rating :
2A
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Fastening Type :
Detent Lock
Orientation :
Straight
Insulation Color :
Natural
Gender :
Male
Connector Type :
Header
Mount :
Through Hole
Mating Post Length :
4mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Pitch :
2mm
Color :
Black
Radiation Hardening :
No
Length :
38mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Color :
Black
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
GXT, Gold
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination :
Solder
Feature :
Keying Slot
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions :
36
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height
10075025-S01-36ULF Overview
Packaging for this item is Header.There is a mounting type of Through Hole for this device.It is necessary to use a Tube case for packaging the product.This product is part of the Minitek® 2.00mm Series.You should use it when it's below 125°C.A minimum temperature of -40°C is required for the operation of this device.In many ways, its Keying Slot feature makes it more powerful.Through Hole is used to mount the part.
10075025-S01-36ULF Features
Minitek® 2.00mm series