10075025-G01-36ULF
Mfr.Part #
10075025-G01-36ULF
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Number of Contacts :
36
Depth :
6.1mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Insulation Color :
Natural
Contact Plating :
GXT, Gold
Mating Post Length :
4mm
Packaging :
Tube
Through Hole
Insulation Resistance :
1GOhm
Feature :
Keying Slot
Contact Shape :
Square
Series :
Minitek® 2.00mm
Number of Rows :
2
Contact Finish - Post :
Tin
Lead Length :
2mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Pitch :
2mm
Orientation :
Straight
Housing Material :
Thermoplastic
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Type :
Male Pin
Length :
38mm
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Current Rating :
2A
Housing Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Number of Positions :
36
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Gender :
Male
Radiation Hardening :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-40°C
Color :
Black
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Style :
Board to Board or Cable
Connector Type :
Header
Fastening Type :
Detent Lock
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height
10075025-G01-36ULF Overview
The product comes in a package of Header.Through Hole is the type of mounting for the device.To package the product, a Tube case is used.The product is a member of the Minitek® 2.00mm Series.Use it when the temperature is below 125°C.Temperatures below -40°C are required for this device to operate.It is more powerful in many ways due to its Keying Slot feature.It is mounted by Through Hole.
10075025-G01-36ULF Features
Minitek® 2.00mm series