10073456-020LF
Mfr.Part #
10073456-020LF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Style :
Board to Board or Cable
Radiation Hardening :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Orientation :
Straight
Voltage - Rated :
1.5kV
MIL Conformance :
No
Insulation Height :
0.365 9.27mm
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating :
3A
Number of Positions :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Press-Fit, Solder
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Phosphor Bronze
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Resistance :
10GOhm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Gender :
Male
Mating Post Length :
5.84mm
Lead Length :
4.06mm
Length :
32.51mm
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.160 4.06mm
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
POLARIZED
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Header
Filter Feature :
Overall Contact Length :
0.510 12.95mm
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
Insulation Color :
Blue
IEC Conformance :
Contact Finish - Post :
Tin
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
DIN Conformance :
Feature :
Keying Slot
Number of Rows :
2
Depth :
8.13mm
Contact Finish Thickness - Post :
40.0μin 1.02μm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Packaging :
Tray
Series :
Quickie™
Contact Plating :
GXT, Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Shape :
Square
Mixed Contacts :
Datasheets
10073456-020LF
Quickie™ Series 2-Row Header Press-Fit, Solder Phosphor Bronze Tray Through Hole Gold, GXT™ Polyester, Glass Filled 20-Position Board to Board or Cable 0.365 9.27mm Height