10073228-10102TLF
Mfr.Part #
10073228-10102TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Product Category :
Edgeboard Connectors
Voltage - Rated AC :
300V
Current Rating :
1.1A
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
98
Housing Material :
Nylon
Housing Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Max Operating Temperature :
85°C
Material - Insulation :
Nylon, Glass Filled
Color :
Black
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Resistance :
1GOhm
Gender :
FEMALE
Board Thickness :
1.56mm
Read Out :
Dual
Number of Rows :
2
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Packaging :
Tray
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Orientation :
Straight
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Card Type :
PCI Express™
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Card Thickness :
0.062 1.57mm