10073228-10003TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10073228-10003TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Insulation :
Nylon, Glass Filled
Termination :
Solder
Max Operating Temperature :
85°C
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Housing Color :
Black
Card Type :
PCI Express™
Orientation :
Straight
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Material :
Nylon
Current Rating :
1.1A
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Number of Positions :
164
Voltage - Rated AC :
300V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Gold
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Color :
Black
Board Thickness :
1.56mm