10072354-S01-46ULF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10072354-S01-46ULF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 46POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Shape :
Square
Current Rating :
2A
Length :
48mm
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gender :
Male
Insulation Color :
Cream
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Number of Contacts :
46
Number of Rows :
2
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
GXT, Gold
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Mount :
Through Hole
Housing Color :
Cream
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
Minitek® 2.00mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch :
2mm
Color :
Termination :
Solder
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
46
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Post Length :
4mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Lead Length :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Contact Type :
Male Pin
Max Operating Temperature :
125°C
Style :
Board to Board or Cable
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Feature :
Keying Slot
Fastening Type :
Detent Lock
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Connector Type :
Header
Min Operating Temperature :
-40°C
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 46-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-S01-46ULF Overview
The product comes in a package of Header.Through Hole, Right Angle is the type of mounting for the device.To package the product, a Tube case is used.The product is a member of the Minitek® 2.00mm Series.Use it when the temperature is below 125°C.Temperatures below -40°C are required for this device to operate.It is more powerful in many ways due to its Keying Slot feature.It is mounted by Through Hole.
10072354-S01-46ULF Features
Minitek® 2.00mm series