10072354-S01-44ULF
Mfr.Part #
10072354-S01-44ULF
Description
CONN HEADER R/A 44POS 2MM
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Contacts :
44
Mating Post Length :
4mm
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Pitch :
2mm
Length :
46mm
Number of Positions :
44
Series :
Minitek® 2.00mm
Current Rating :
2A
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Through Hole, Right Angle
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 44-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-S01-44ULF Overview
Packaging is in the form of Header.This device has a Through Hole, Right Angle mounting type.An orange Tube case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Minitek® 2.00mm Series.If the temperature is below 125°C, it's best to use it.-40°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Keying Slot feature.There is a mounting hole at Through Hole.
10072354-S01-44ULF Features
Minitek® 2.00mm series