10072354-S01-42ULF
Mfr.Part #
10072354-S01-42ULF
Description
CONN HEADER R/A 42POS 2MM
Pitch :
2mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Contacts :
42
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Mating Post Length :
4mm
Number of Positions :
42
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Series :
Minitek® 2.00mm
Length :
44mm
Current Rating :
2A
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Max Operating Temperature :
125°C
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 42-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-S01-42ULF Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Tube case is used.It belongs to the Minitek® 2.00mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 125°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.Its Keying Slot feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.
10072354-S01-42ULF Features
Minitek® 2.00mm series