10072354-S01-40ULF
Mfr.Part #
10072354-S01-40ULF
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2MM
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Current Rating :
2A
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Housing Color :
Series :
Minitek® 2.00mm
Length :
42mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Number of Positions :
40
Mating Post Length :
4mm
Pitch :
2mm
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Contacts :
40
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Tin
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 40-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-S01-40ULF Overview
Packaging for this item is Header.There is a mounting type of Through Hole, Right Angle for this device.It is necessary to use a Tube case for packaging the product.This product is part of the Minitek® 2.00mm Series.You should use it when it's below 125°C.A minimum temperature of -40°C is required for the operation of this device.In many ways, its Keying Slot feature makes it more powerful.Through Hole is used to mount the part.
10072354-S01-40ULF Features
Minitek® 2.00mm series