10072354-S01-12ULF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10072354-S01-12ULF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Insulation Material :
Thermoplastic
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
12
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Packaging :
Tube
Insulation Color :
Cream
Termination :
Solder
Series :
Minitek® 2.00mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Length :
14mm
Housing Color :
Cream
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Contacts :
12
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Post Length :
4mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Post :
Tin
Color :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Feature :
Keying Slot
Insulation Resistance :
1GOhm
Fastening Type :
Detent Lock
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Style :
Board to Board or Cable
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch :
2mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Number of Rows :
2
Contact Type :
Male Pin
Current Rating :
2A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 12-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-S01-12ULF Overview
Packaging is Header.Through Hole, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tube case.As a product of the Minitek® 2.00mm Series, it can be found in this category.Temperatures below 125°C are best for using it.There's a minimum temperature of -40°C for this device.With its Keying Slot feature, it is more powerful in many ways.In this case, Through Hole mounts the part.
10072354-S01-12ULF Features
Minitek® 2.00mm series