10072354-G01-46ULF
Mfr.Part #
10072354-G01-46ULF
Description
CONN HEADER R/A 46POS 2MM
Pitch :
2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Series :
Minitek® 2.00mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Number of Positions :
46
Current Rating :
2A
Mating Post Length :
4mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Length :
48mm
Number of Contacts :
46
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 46-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-G01-46ULF Overview
Packaging is Header.Through Hole, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tube case.As a product of the Minitek® 2.00mm Series, it can be found in this category.Temperatures below 125°C are best for using it.There's a minimum temperature of -40°C for this device.With its Keying Slot feature, it is more powerful in many ways.In this case, Through Hole mounts the part.
10072354-G01-46ULF Features
Minitek® 2.00mm series