10072354-G01-42ULF
Mfr.Part #
10072354-G01-42ULF
Description
CONN HEADER R/A 42POS 2MM
Gold, GXT™
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
UL Flammability Code :
94V-0
MIL Conformance :
No
JESD-609 Code :
e3
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Plating Thickness :
30μin
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Mixed Contacts :
Series :
Minitek® 2.00mm
Number Of PCB Rows :
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Radiation Hardening :
Durability :
100 Cycles
78.7μin 2.00μm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Mating Post Length :
4mm
Reference Standard :
UL, CSA
Number of Positions :
42
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Tin
Withdrawl Force-Min :
.1946 N
Body Depth :
0.307 inch
HTS Code :
Length :
44mm
Board to Board or Cable
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
IEC Conformance :
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
DIN Conformance :
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Conductors :
ONE
Current Rating :
2A
Insertion Force-Max :
1.7514 N
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-40°C
1 (Unlimited)
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Through Hole, Right Angle
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 42-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-G01-42ULF Overview
Packaging is in the form of Header.This device has a Through Hole, Right Angle mounting type.An orange Tube case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Minitek® 2.00mm Series.If the temperature is below 125°C, it's best to use it.-40°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Keying Slot feature.There is a mounting hole at Through Hole.
10072354-G01-42ULF Features
Minitek® 2.00mm series