10072354-G01-30ULF
Mfr.Part #
10072354-G01-30ULF
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2MM
Stock
260
In Stock :
260
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
Minitek® 2.00mm
Current Rating :
2A
Number of Contacts :
30
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
30
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Color :
RoHS Compliant
Pitch :
2mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Mating Post Length :
4mm
Shrouded - 4 Wall
Lead Length :
2mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Length :
32mm
Male Pin
Gender :
Male
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Packaging :
Tube
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 30-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-G01-30ULF Overview
The product is packaged in Header.This device is mounted in the Through Hole, Right Angle position.It has been determined that a Tube case is necessary to package the product.There is a product in the Minitek® 2.00mm Series.When the temperature is below 125°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -40°C is required for this device.There are a number of advantages to its Keying Slot feature.Part Through Hole is mounted to the part.
10072354-G01-30ULF Features
Minitek® 2.00mm series