10072354-G01-10KLF
Mfr.Part #
10072354-G01-10KLF
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Stock
402
In Stock :
402
Headers, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Number Of PCB Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Insertion Force-Max :
1.7514 N
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Reliability :
COMMERCIAL
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Type :
Male Pin
Plating Thickness :
30μin
Number of Conductors :
ONE
Length :
12mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
HTS Code :
Number of Positions :
10
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Keying Slot
Reference Standard :
UL, CSA
RoHS Compliant
Withdrawl Force-Min :
.1946 N
Series :
Minitek® 2.00mm
Body Depth :
0.307 inch
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Voltage - Rated :
200V AC/DC
78.7μin 2.00μm
Amphenol Communications Solutions 10072354-G01-10KLF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 10-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-G01-10KLF Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Tape & Reel (TR) case is used.It belongs to the Minitek® 2.00mm Series of products.Its Keying Slot feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.
10072354-G01-10KLF Features
Minitek® 2.00mm series