10072354-F01-22ULF
Mfr.Part #
10072354-F01-22ULF
Description
CONN HEADER R/A 22POS 2MM
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Current Rating :
2A
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Length :
24mm
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Pitch :
2mm
Mating Post Length :
4mm
Gender :
Male
Feature :
Keying Slot
Number of Contacts :
22
78.7μin 2.00μm
Color :
Cream
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Number of Positions :
22
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
Minitek® 2.00mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Housing Color :
Cream
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Positions Loaded :
All
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Detent Lock
Tube
Insulation Color :
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 22-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-F01-22ULF Overview
Packaging is Header.Through Hole, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tube case.As a product of the Minitek® 2.00mm Series, it can be found in this category.Temperatures below 125°C are best for using it.There's a minimum temperature of -40°C for this device.With its Keying Slot feature, it is more powerful in many ways.In this case, Through Hole mounts the part.
10072354-F01-22ULF Features
Minitek® 2.00mm series