10072353-S01-25ULF
Mfr.Part #
10072353-S01-25ULF
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2MM
1GOhm
Max Voltage Rating (AC) :
650V
Number of Contacts :
50
Pitch :
2mm
Current Rating :
2A
Fastening Type :
Push-Pull
Style :
Board to Board
Max Operating Temperature :
125°C
Mating Post Length :
4mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Shrouding :
Unshrouded
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Contact Resistance :
25mOhm
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Number of Positions :
50
Depth :
8.25mm
COPPER ALLOY
Insulation Color :
Black
Length :
50mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Series :
Minitek® 2.00mm
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Housing Color :
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Color :
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 50-Position Board to Board 0.157 4.00mm Height
10072353-S01-25ULF Overview
This product is packaged in a Header box.Through Hole, Right Angle indicates that the device is mounted.An Tube case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Minitek® 2.00mm Series.Use it below 125°C.A minimum temperature of -40°C must be maintained for the operation of this device.By Through Hole, the part is mounted.
10072353-S01-25ULF Features
Minitek® 2.00mm series