10072353-G01-25ULF
Mfr.Part #
10072353-G01-25ULF
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2MM
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Contact Shape :
Square
REACH SVHC :
No SVHC
78.7μin 2.00μm
Number of Contacts :
50
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Min Operating Temperature :
-40°C
Depth :
8.25mm
Material :
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Plating :
Gold
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
Minitek® 2.00mm
Shrouding :
Unshrouded
Mating Post Length :
4mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Insulation Color :
Black
Number of Positions :
50
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Style :
Board to Board
Max Voltage Rating (AC) :
650V
Current Rating :
2A
Lead Pitch :
2mm
Pitch :
2mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Color :
Black
Max Operating Temperature :
105°C
Housing Color :
Contact Resistance :
25mOhm
Length :
50mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Male
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 50-Position Board to Board 0.157 4.00mm Height
10072353-G01-25ULF Overview
Currently, it is packaged in Header.The mounting type of the device is Through Hole, Right Angle.A Tube case is used to package the product.A product of the Minitek® 2.00mm Series, it belongs to the range of products of that series.A temperature below 105°C is best for using it.The device must run at -40°C degrees.Through Hole represents the mounting point for the part.
10072353-G01-25ULF Features
Minitek® 2.00mm series