10069690-10103TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10069690-10103TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Orientation :
Straight
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Mount :
Edge, Straddle Mount, Surface Mount
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Read Out :
Dual
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Board Edge, Straddle Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
1GOhm
Flange Feature :
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079 (2.00mm)
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
164
Contact Plating :
Gold, Tin
Pitch :
0.039 1.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Material - Insulation :
Thermoplastic
Voltage - Rated AC :
300V
Gender :
FEMALE
Color :
Black
Feature :
Card Extender, Locking Ramp
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Current Rating :
1.1A
Board Thickness :
2.08mm