10069525-104402LF
Mfr.Part #
10069525-104402LF
Description
CONN PLUG 100POS SMD GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Feature :
Board Guide
Number of Positions :
100
IEC Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
No
Pitch :
0.031 0.80mm
Stack Height (Mating) :
8mm 12mm 16mm
Total Number of Contacts :
100
MIL Conformance :
Published :
Series :
BergStak®, MezzSelect™
Additional Feature :
POLARIZED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Contact Material :
Brass
Filter Feature :
Mount :
Surface Mount
Number of Rows :
2
Height Above Board :
0.303 7.70mm
Contact Gender :
Male
Datasheets
10069525-104402LF
Plug, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 100 Positions BergStak®, MezzSelect™ Gold BRASS