10069524-102402LF
Mfr.Part #
10069524-102402LF
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
No
Contact Resistance :
50mOhm
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Number of Conductors :
ONE
RoHS Status :
RoHS Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
Feature :
Board Guide
Pitch :
0.031 0.80mm
Number of Positions :
100
Body Depth :
0.303 inch
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Rows :
2
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
Additional Feature :
POLARIZED
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Body Length or Diameter :
0.858 inch
Height Above Board :
0.303 7.70mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Reference Standard :
UL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish :
Gold
Plating Thickness :
8μin
Contact Material :
NOT SPECIFIED
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
HTS Code :
Total Number of Contacts :
100
Mixed Contacts :
Rated Current (Signal) :
0.8A
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
IEC Conformance :
Published :
Number Of PCB Rows :
2
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
Series :
BergStak®, MezzSelect™
Stack Height (Mating) :
9mm 10mm 11mm 12mm
Mount :
Surface Mount
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Datasheets
10069524-102402LF
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 100 Positions BergStak®, MezzSelect™ Gold NOT SPECIFIED