10069007-11208LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10069007-11208LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN SKT DIMM 240POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Inline Module Sockets
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length - Tail :
3.18mm
Memory Type :
DDR3 SDRAM
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Length :
148mm
Depth :
7.6mm
Standards :
MO-269
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
Through Hole
Number of Rows :
2
Radiation Hardening :
No
Orientation :
Straight
Height :
23.1mm
Contact Resistance :
30mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Number of Contacts :
240
Feature :
Board Guide, Latches
Insulation Resistance :
1GOhm
Pitch :
2.54mm
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Voltage - Rated AC :
100V
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Current Rating :
500mA
Number of Positions :
240
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Material :
Resin
Connector Style :
DIMM
Min Operating Temperature :
-55°C