10068597-11129LF
Mfr.Part #
10068597-11129LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN SKT DIMM 240POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Inline Module Sockets
Insulation Material :
Resin
Voltage - Rated AC :
100V
Contact Resistance :
30mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Min Operating Temperature :
-55°C
Memory Type :
DDR3 SDRAM
Contact Finish Thickness :
3.00μin 0.076μm
Standards :
MO-269
Insulation Resistance :
1GOhm
Gender :
FEMALE
Published :
Number of Contacts :
240
Number of Rows :
2
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions :
240
Contact Plating :
Gold
Feature :
Board Lock, Latches
Orientation :
Straight
Radiation Hardening :
No
Pitch :
2mm
Termination :
Solder
Length :
148mm
Connector Style :
DIMM
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
7.6mm