10067972-050LF
Mfr.Part #
10067972-050LF
Description
PC ASSY WITH SHORT MECH
Product Category :
PC Card Sockets
Number of Positions :
68
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insertion, Removal Method :
Push In, Pull Out
DIN Conformance :
No
Card Type :
PCMCIA
MIL Conformance :
No
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish :
Gold
Filter Feature :
Housing Material :
Plastic
Packaging :
Tray
Number of Rows :
2
Depth :
50mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Feature :
Alignment Strip, Board Lock, Card Guide
Connector Type :
Connector
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch :
2.54mm
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
68
IEC Conformance :
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Height Above Board :
0.275 6.99mm
Length :
59.9mm
UL Flammability Code :
94V-0