10066744-050ALF
Mfr.Part #
10066744-050ALF
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Rows :
2
Insulation Color :
Black
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
Length :
66.35mm
Number of Positions Loaded :
All
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Post :
0.113 2.87mm
Termination :
Press-Fit, Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
50
Contact Material :
Phosphor Bronze
Depth :
10.29mm
Packaging :
Tray
Contact Length - Mating :
0.315 8.00mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Radiation Hardening :
No
Color :
Black
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Male Pin
Orientation :
Straight
Insulation Height :
0.457 11.60mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Number of Contacts :
50
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Detent Lock
Connector Type :
Header
Mount :
Through Hole
Style :
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
10066744-050ALF
2-Row Header Press-Fit, Solder Phosphor Bronze Tray Through Hole Polyester, Glass Filled 50-Position Board to Board or Cable 0.457 11.60mm Height