10066356-10110TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10066356-10110TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 280POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Contact Plating :
Gold, Tin
Insulation Resistance :
1GOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Current Rating :
1.1A
Board Thickness :
2.36mm
Packaging :
Tray
Max Voltage Rating (AC) :
30V
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Read Out :
Dual
Gender :
FEMALE
Color :
Black
Material - Insulation :
Nylon, Glass Filled
Housing Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
Nylon
Card Type :
PCI Express™
Pitch :
0.039 1.00mm
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
11 Weeks
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
280
Number of Contacts :
280
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Voltage - Rated AC :
300V