10065490-012LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10065490-012LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Color :
Black
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Plastic
Number of Positions :
12
Pitch :
2.0066mm
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Connector Type :
Receptacle
Feature :
Board Guide, Pick and Place
Mount :
Surface Mount
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Type :
Female Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
10065490-012LF
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Plastic 12 Positions Female Socket