10064420-E0501LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10064420-E0501LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FPC TOP
Manufacturer :
Product Category :
PC Card Sockets
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
50
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Packaging :
Tray
Voltage - Rated AC :
500V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Gold
Depth :
38.75mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Card Type :
CompactFlash® - Type II
Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Row Spacing :
630 μm
Current Rating :
1A
Height Above Board :
0.311 7.90mm
Max Operating Temperature :
85°C
Feature :
Board Guide, Card Guide
Insertion, Removal Method :
Push In, Pull Out
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Connector Type :
Connector
Length :
48.64mm