10055295-10300T
Mfr.Part #
10055295-10300T
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 140POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Cantilever
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Black
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Read Out :
Dual
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Material :
Nylon
Number of Positions :
140
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Rows :
2
Max Operating Temperature :
85°C
Pitch :
0.039 1.00mm
Orientation :
Straight
Number of Contacts :
140
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Through Hole
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Termination :
Press-Fit
Contact Plating :
Gold, Lead, Tin
Contact Finish :
Gold
Housing Color :
Black
Contact Type :
Cantilever
Packaging :
Tray
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~85°C