10055295-10000TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10055295-10000TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 140POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Contacts :
140
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions/Bay/Row :
Voltage - Rated AC :
300V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Color :
Black
Connector Type :
Cantilever
Orientation :
Straight
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Type :
Cantilever
Housing Material :
Nylon
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Number of Positions :
140
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Press-Fit
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold, Tin
Packaging :
Tray
Card Type :
PCI Express™
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Current Rating :
1.1A
Housing Color :
Black
Mount :
Through Hole
Read Out :
Dual
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Board Thickness :
2.36mm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
9 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
1GOhm
Max Operating Temperature :
85°C