10054995-0220LF
Mfr.Part #
10054995-0220LF
Description
CONN PCI EXP MIN FML 52POS 0.031
Product Category :
Edgeboard Connectors
Contact Material :
Phosphor Bronze
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Card Thickness :
0.039 1.00mm
MIL Conformance :
No
Material - Insulation :
Thermoplastic
JESD-609 Code :
e3
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch :
0.031 0.80mm
Color :
Black
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
52
Packaging :
Tray
Read Out :
Dual
Termination :
Solder
Orientation :
RIGHT ANGLE
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions/Bay/Row :
8; 18
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
Number of Positions :
52
Contact Finish :
Gold
Feature :
Board Guide
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
HTS Code :
IEC Conformance :
Gender :
FEMALE
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Card Type :
PCI Express Mini Card
Filter Feature :
Datasheets
10054995-0220LF
Female Black 0.031 0.80mm Phosphor Bronze 2 Rows Tray Solder Gold 52 Positions Thermoplastic