10051922-3010ELF
Mfr.Part #
10051922-3010ELF
Description
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Resistance :
30mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Contacts, Bottom
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
500mA
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Series :
VLL
Gender :
Receptacle
Voltage - Rated :
50V
Pitch :
0.020 0.50mm
Depth :
3.4mm
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Number of Positions :
30
Current Rating (Amps) :
0.5A
Length :
17.5mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Published :
Width :
3.4mm
Number of Contacts :
30
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Insulation Resistance :
100MOhm
Datasheets
10051922-3010ELF
Amphenol Communications Solutions 10051922-3010ELF
VLL Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A