10051922-2810ELF
Mfr.Part #
10051922-2810ELF
Description
CONN FPC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A
Depth :
3.4mm
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
50V
Insulation Resistance :
100MOhm
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Current Rating (Amps) :
0.5A
Current Rating :
500mA
Pitch :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Width :
3.4mm
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Number of Contacts :
28
Number of Positions :
28
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
16.5mm
Contact Resistance :
30mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
10051922-2810ELF
Amphenol Communications Solutions 10051922-2810ELF
VLL Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 28 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A