10051922-2410ELF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10051922-2410ELF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Orientation :
RIGHT ANGLE
Flat Flex Type :
FPC
Pitch :
0.020 0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Color :
Natural
Contact Location :
BOTTOM
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Series :
VLL
Depth :
3.4mm
Number of Positions :
24
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Contacts :
24
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish :
Gold
Gender :
Receptacle
Termination :
Solder
Actuator Color :
Black
Actuator Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Width :
3.4mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
50V
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Plating :
Gold
Cable End Type :
Tapered
Current Rating (Amps) :
0.5A
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Number of Rows :
1
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Length :
14.5mm
Contact Resistance :
30mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
500mA
Datasheets
10051922-2410ELF
Amphenol Communications Solutions 10051922-2410ELF
VLL Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 24 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A