10051922-2210ELF
Mfr.Part #
10051922-2210ELF
Description
CONN FPC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Contact Resistance :
30mOhm
Pitch :
0.020 0.50mm
Current Rating (Amps) :
0.5A
Voltage - Rated :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Gender :
FEMALE
Depth :
3.4mm
Number of Positions :
22
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire/Cable Type :
Flat
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Length :
13.5mm
Current Rating :
500mA
Max Operating Temperature :
85°C
Insulation Resistance :
100MOhm
Datasheets
10051922-2210ELF
Amphenol Communications Solutions 10051922-2210ELF
VLL Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 22 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A