10051922-2010ELF
Mfr.Part #
10051922-2010ELF
Description
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Contact Resistance :
30mOhm
Current Rating :
500mA
Insulation Resistance :
100MOhm
Number of Positions :
20
Factory Lead Time :
11 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Number of Contacts :
20
Pitch :
0.020 0.50mm
Max Operating Temperature :
85°C
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Length :
12.5mm
Current Rating (Amps) :
0.5A
Width :
3.4mm
Voltage - Rated :
50V
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Gender :
Receptacle
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
3.4mm
Datasheets
10051922-2010ELF
Amphenol Communications Solutions 10051922-2010ELF
VLL Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A