10051922-1810EHLF
Mfr.Part #
10051922-1810EHLF
Description
CONN FPC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A
Pitch :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Depth :
3.4mm
Number of Contacts :
18
Max Operating Temperature :
85°C
Current Rating (Amps) :
0.5A
Number of Positions :
18
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
500mA
Length :
11.5mm
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Resistance :
30mOhm
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Datasheets
10051922-1810EHLF
Amphenol Communications Solutions 10051922-1810EHLF
VLL Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 18 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A